BahçeBebekErkekEvGeziHaberHobiİşKadınKültürModaOfisSporTeknolojiTrendYemek

Toptan Alım Satım İle Perakende Alım Satım Arasındaki Farklar

Toptan ve Perakende Satış farkı nedir?

Toptan ve Perakende Satış Farkı

Toptan satış; ürünlerin Toplu (adetli) satış şeklidir. Perakende satış ise bu ürünlerin tekli halde satılma şeklidir. Toptan satış da ürünün fiyatı Perakende satış dan daha aşağıdadır. Toptan satışlarda genellikle çek,senet gibi ödeme şekilleri devreye girer. Perakende satışta ise Nakit ve Kredi Kartı ile ödeme gerçekleşir. Toptan satış firmaları üreticiden Perakende satıcıya satış yaparken, Perakende satış son kullanıcıya satış yapar Toptan satışlarda rekabet dengesi Perakende satışa göre daha azdır. Toptan satışın kar oranı, perakende satışa oranla daha düşüktür. Toptan satış sürümden kazanırken, perakende satış tek-tek satış yaparak para kazanır.

Toptan Satış Genel Özellikleri

Toptan ticarete yeni girenler eğer doğru ürün/hizmette ise ilk yıllarında çok hızlı büyür ve zaman içerisinde pazardaki birçok perakendeci ile ilişkilerini kurmuş olur. Satışlardaki bu hızlı büyüme, hem ekibi motive eder, hem de toptan satış yapılan ürünlerin daha uygun koşullarda alınmasına katkıda bulunur Toptan satışı yapacağınız veya ürünleri stoklayacağınız alan şehir dışında veya kira olarak uygun fiyatlı bir lokasyonda olabilir. Toptan satış, malların perakende satış alanı dışında satılması. Bu tür ticarette mallar perakende ya da toptan satışla uğraşan işletmelere bunları bireysel tüketim için değil, üretim amacıyla kullanan işletmelere satılır. Toptancılıkta satışlar genelde büyük miktarlarda ve ortalama perakende fiyatının oldukça altında fiyatlardan gerçekleştirilir. Toptan ticaret özellikle 19. yüzyılda büyük çapta üretim ve pazarlama tekniklerinin geliştirilmesinden sonra önem kazanmaya başlamıştır. Toptan satış kuruluşları, büyük üreticilerle çok sayıda perakendeci ve tüketicinin arasında aracılık yaparak alım satımdaki birim maliyetlerinin düşmesini sağlarlar. Toptancı tüccarlar,Üretici işletmelerin satış bölümleri,Mal acente ve simsarları Toptancılar üç ana bölüme ayrılabilirler Bunların en önemlisi olan toptancı tüccarlar üreticilerden büyük miktarlarda mal alırlar; bu malları belirli bir işlemden geçirip depolar, ardından da perakendeciler ile başka alıcılara satarlar. Üreticilerin satış bölümleri işletmelerde perakendecilere doğrudan satış yapmak amacıyla kurulur; bunlar genellikle ürünlerinde sık sık değişiklikler gerçekleştiren ve satışlarıyla ilgili doğru bilgilerin hızla toplanmasına önem veren büyük şirketlerce oluşturulur. Mal acente ve simsarları çeşitli üreticilerin piyasada pek bilinmeyen mallarını perakendeciye tanıtmaya çalışırlar; aynı zamanda bu üreticilerin temsilciliğini üstlenerek mallarının satışını gerçekleştirirler.

Perakende Satış Genel Özellikleri

Perakende satış, son tüketicilere veya alım amacı ticari kar sağlamak olmayan kuruluşlara yapılan ürün ve hizmet satışıdır. En geniş anlamıyla takasla birlikte başladığı söylenebilir. Daha dar anlamda ticari bir etkinlik biçimini kazanması ise seyyar satıcıların ürünlerini dolaşarak sattığı ve ilk pazaryerlerinin kurulduğu birkaç bin yıl önceye değin uzanır. Öteki birçok işte olduğu gibi yoğun bir rekabete dayanan perakende satış sektöründe işyerlerinin kapanması oldukça sık görülür. Asıl rekabet fiyat düzeyinde ortaya çıkarsa da satış yerinin uygunluğu, ürünlerin seçimi ve sergilenmesi, işyerinin çekiciliği gibi fiyat dışı öğelerle güvenilirlik, tanınmışlık gibi etkenler de önemli rol oynar. Rekabetin perakendicilikteki alışılmış ürün sınıflamalarını yıkması nedeniyle, işyerlerinin büyük çoğunluğu adlarının çağrıştırdığı alanların dışında da bir dizi ürün sunar. Perakendicilikte internet üzerinden satış, satış makineleri, belli malda ya da alanda uzmanlaşmış mağazalar, büyük mağazalar, süpermarketler ve indirimli satış mağazaları gibi çok değişik perakende satış biçimlerinin ortaya çıkmış olmasına karşın, perakendiciliğin özü temelde değişmemiştir. Bu da uygun malın, uygun yerde, çekici ve göz alıcı bir biçimde sunularak uygun fiyata satılmasıdır.

Etiketler

Ticarethane.com

Türkiye'nin tüm üreticilerini, toptancılarını ve toptan alım-satım yapan şirketlerini aynı çatı altında birleştirerek yeni nesil ticaretin öncülüğünü yapıyoruz.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close