İş

Forklift Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ülke olarak fiyat konusunda çok hassas olsak da aslında fiyata çok dikkat etmemeliyiz.

Ülke olarak fiyat konusunda çok hassas olsak da aslında fiyata çok dikkat etmemeliyiz. Önemli olan fiyattan ziyade ürünün kalitesi ve performansıdır.

Öncelikle forklift aracının kullanım amaçlarınızı tespit etmeniz lazımdır. Ilk olarak kaldırmayı amaçladığınız maksimum yükü ve bu yükün kaldırılacağı maksimum yüksekliği tespit ediniz. Bu limitlerde çalışabilecek forklift’in bir üst modelini tercih ediniz. Örneğin kaldırmayı planladığınız maksimum yük 2 ton ise ve kaldırılacak maksimum yükseklik 2 metre ise siz minimum 2.5 ton kaldırma kapasiteli ve 3 metre asansörlü forklift alınız. Çünkü forklift çok basit prensiple çalışan bir makine olmasına rağmen oldukça dengesiz ve tehlikeli bir araçtır. Siz 2 ton yükü 2 metreye kaldırmışken yapacağınız ani bir fren ufak bir makinada denge kaybına ve devrilmelere sebep olabilir. Ne kadar büyük o kadar iyi.

Diğer kriterimiz kullanılacak yakıt tipidir. Eğer forklift kapalı bir alanda kullanılacaksa (örneğin yapı marketler) tercih edeceğiniz makina tipi elektrikle çalışan bir model olmalıdır. Açık alanda (örneğin kamyon yükleme işleri) kullanılacaksa dizel ya da LPG’li modeller tercih edilebilir. Kullanım yoğunluğunuz da yakıt tercihinizde önem arz eder.

Sıra geldi lastik tipi seçimine. Forkliftlerde 2 tip lastik vardır. Birincisi bildiğimiz hava ile şişirilen tubeless(dubleks) lastikler, ikincisi ise dolgu lastiklerdir. Forklift’in kullanılacağı zemin kaymak gibi dümdüz bir zemin değilse dolgu lastikler tercih edilmemelidir. Forkliftlerde amortisör ya da makas sistemi gibi bir denge ve esneme sistemi var olmadığı için dolgu lastik bozuk yüzeylerde denge kaybına sebep verir. Eğer zemin düzgün ise dolgu lastik tercih edilebilir çünkü dayanım süresi havalı lastiklere göre çok daha uzundur.

Eğer siz de forklift almayı düşünüyorsanız ticarethane.com sitesini ziyaret etmelisiniz.

Etiketler

Ticarethane.com

Türkiye'nin tüm üreticilerini, toptancılarını ve toptan alım-satım yapan şirketlerini aynı çatı altında birleştirerek yeni nesil ticaretin öncülüğünü yapıyoruz.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Close
Close