HaberTeknoloji

Bir iPhone’nun Ortalama Maliyeti Ne Kadar?

Günümüzün en popüler telefonu şüphesiz ki iPhone. Ortalama fiyatı 4000 ₺ civarında olan bir iPhone'nun maliyetini sizler için inceledik.

Her yeni versiyonu ile dünya da gündem olmayı başaran iPhone ülkemizde de çok fazla kullanılan telefonların başında geliyor. Her ne kadar çok tercih edilen bir telefon olsa da cep yakan fiyatıyla kitlesini ciddi oranda zorluyor. Gerek vergiler, gerek döviz kuru bu şişirilmiş fiyatların sebebi olarak görülse de biraz sonra ki maliyet hesaplamalarından sonra aslında öyle olmadığı konusunda hem fikir olacağımızı düşünüyorum.

Ayrıca belirtmekte fayda var ki sadece Türkiye’de değil tüm dünya da telefon pazarının en pahalı cihazları iPhone’lar. Ancak diğer telefonlara nazaran daha basit yapısı ve modern teknolojileri ile her ne kadar pahalı olsa da tercih edilmeyi başarıyor.

Şimdi gelelim yapılan araştırmalara göre bir iPhone’nun türk lirası olarak ortalama maliyetine:

EKRAN MALİYETİ: 185 ₺

Ekran hasarlarına ödediğimiz ücretler bazen telefonun orijinal fiyatının yarı fiyatına kadar çıkabiliyor. Peki iPhone cihazların ekran maliyeti ne kadardır sizce? Evet yanlış görmediniz yalnızca 185 ₺.

iphone ekran

PİL MALİYETİ: 20 ₺

Telefon konusunda batarya veya pil denilince hepimizi bir hüzün sarar malum ne piller eskittik… Her ne kadar iphone bataryası çıkarılamaz olsa da hasar görebiliyor. iPhone bizlere yedek parça olarak uçuk rakamlar belirtse de kendi maliyeti yalnızca 20 ₺.

 

battery-for-iphone-batarya

KAMERA MALİYETİ: 125 ₺

 

LOGİC BOARD MALİYETİ: 355 ₺

 

HOPARLÖR MALİYETİ: 55 ₺

 

KASA MALİYETİ: 105 ₺

 

DİĞER PARÇALARIN MALİYETİ: 560 ₺

 

TOPLAM MALİYET: 1405 ₺

Bu hesaplardan da anlaşılacağı gibi bir iPhone’nun Apple firmasına toplam maliyeti ortalama 1500 lira. Kar eklemesi, vergiler ve döviz kuru ile birlikte bu rakam ortalama 4000 ₺ civarında bir fiyata yükseliyor. Yorum sizin…

 

Etiketler

Ticarethane.com

Türkiye'nin tüm üreticilerini, toptancılarını ve toptan alım-satım yapan şirketlerini aynı çatı altında birleştirerek yeni nesil ticaretin öncülüğünü yapıyoruz.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Close
Close