ElektronikHaberHobi

Elektronik Orglar

Elektronik org seçiminde nelere dikkat etmelisiniz? Hem bütçenize hem de beklentilerinize uyan orgu seçmenin püf noktaları!

Söz konusu elektronik klavye veya org olduğunda piyasadaki geniş ürün yelpazesi aklınızın karışmasına neden olabilir; hele ki çalmayı yeni öğreniyorsanız. İsteklerinizi tam olarak karşılayacak olan orgu seçmeniz için verdiğimiz tüyolardan fikir alabilirsiniz.

Hangi türde müzik yapmak istiyorsunuz?

Piyasada farklı ihtiyaçlara göre çeşit çeşit elektronik org modelleri bulunuyor. Bu yüzden seçiminizi yapmadan önce, nasıl müzikler çalmak istediğinizi bir düşünün. Klasik parçaları yorumlamak mı istiyorsunuz, yoksa kendi parçalarınızı çalmayı mı? Tam boyuttaki bir orgun toplam 88 tuşu vardır ama 76 ve 61 tuşlular daha çok tercih ediliyor. Her üçü de profesyonel müzisyenlerin çoğu ihtiyacını karşılayacak türde. Ancak kendi müziklerinizi yapmak istiyorsanız, hem çok yer kaplamaması hem de içerdiği özelliklerden dolayı 61 tuşlu olanlar başlangıç için iyi bir seçim olabilir.

Gerçek piyano hissini yakalamak isteyenler

Artık üretilen çoğu elektronik org klasik bir piyanonun tuşlarının ağırlığına sahip ve ses olarak da neredeyse bire bir aynı performansı sergileyebiliyor. Gerçek piyano çalma hissini yaşayabilmek için seçtiğiniz klavyeye uygun bir pedal da satın alabilirsiniz.

Ses çeşitliliği

Özellikle elektronik org çalmaya yeni başlayacaksanız, tek bir türden ziyade geniş ses yelpazesi olan bir model seçmenizi öneririz. Bu sayede çalarken ve pratik yaparken, her seferinde farklı tonları deneyebilir, öğrenme sürecini daha da ilginç ve eğlenceli kılabilirsiniz.

Çalma hızınızı ayarlamak için

Metronom kullanmak her zaman parçaları çalarken ritmi yakalamanıza yardımcı olur, ancak bunu elektronik orgunuzun sahip olduğu özellikleri kullanarak da yapabilirsiniz. Arkadan size eşlik eden sabit bir bip sesi ya da davul ritmi işinizi kolaylaştırır. Alacağınız elektronik orgun bu özellikleri taşıdığından emin olun.

Kayıt olanağı

Çalışmalarınız için ihtiyacınız olan bir diğer özellik ise alacağınız elektronik orgun kayıt ve yeniden dinleme yapma şansını tanıyor olması. Bu sayede çaldığınız parçadaki yanlış ya da eksikleri görebilir ve kendinizi geliştirmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğine odaklanabilirsiniz.

Eşlikçi içerikler

Adeta bir grupun parçasıymışçasına çalmak istiyorsanız, davul, bas ve diğer çalgıların seslerini içeren bir org almanızı tavsiye ederiz. Yine de, elektronik orgların sahip oldukları özellikler çok geniş olduğu için kafanızın karışmaması ve hevesinizin kaçmaması adına başlangıç aşamasında sizi zorlayacak üst modeller yerine daha basit olan bir tanesiyle pratik yapmak daha iyi olabilir. Ve tabii ki elektronik org dendiğinde, ilk akla gelen ve işin uzmanı olan markaları da sıralayalım: Casio, Yamaha, Roland ve Korg Krome.

 

Ticarethane.com

Türkiye'nin tüm üreticilerini, toptancılarını ve toptan alım-satım yapan şirketlerini aynı çatı altında birleştirerek yeni nesil ticaretin öncülüğünü yapıyoruz.

İlgili İçerikler

İlginizi Çekebilir

Close
Close